High School Girls

June 24-27, 2018

U19

2018 Registration

Pay For Your Team Online


U19 Girls Fees
Team Name




For information, contact Michelle Secor at secorjm@gmail.com or call 719.310.8614.

CPWLF logo
This year we are partnering with the Casey Powell World Lacrosse Foundation, which strives to inspire and support severely injured and sick lacrosse players and their families. Your team has the opportunity to participate in a Shootout fundraising challenge by competing against other teams to see who can raise the most donations. Teams can invite family and friends to make a pledge per team goal scored during the week, or a make one-time flat donation. All proceeds will benefit the Casey Powell World Lacrosse Foundation and its mission and programs.
Click the button below to sign up your team
Questions? Contact JohnPaul at jp@pledgeit.org

2018 Schedule

Current as of 6/12/2018

ALL U19 GIRLS' GAMES ARE PLAYED IN EDWARDS AT FREEDOM PARK

To College Coaches, if you are planning to recruit at the Vail Lacrosse Shootout, please contact Michelle Secor ahead of time at:  secorjm@gmail.com or  719-310-8614

Pool APool BPool CPool DPool E
Team HLATeam 410Stars BlueTeam 180 BlackMN Lakers White
Les Diables BleusTeam 180 YellowTenacity All AmericanTenacity PortlandNew Image Lacrosse
Hero'sGRIT DallasPuget Sound SelectHouston HeatStars Black
Liberty LacrosseTeam TNLakeshoreMN Lakers NavySummit Select
Big Peaks Lax

Sunday, June 24

TimeEdwards Field 1 (Turf) Game LinkEdwards Field 2 Game LinkEdwards Field 3  Game LinkEdwards Field 4 Game Link
VisitorHomeVisitorHomeVisitorHomeVisitorHome
9:00amHouston HeatMN Lakers NavyLes Diables BleusHero'sMN Lakers WhiteBig Peaks LaxNew Image LacrosseSummit Select
10:10amTeam 180 BlackTenacity PortlandTeam 410Team TNStars BluePuget Sound Select
11:20amTeam HLAHero'sStars BlackNew Image LacrosseSummit SelectMN Lakers White
12:30pmLes Diables BleusLiberty LacrosseTeam 180 BlackHouston HeatTenacity PortlandMN Lakers NavyStars BlueLakeshore
1:40pmTeam 410Team 180 YellowStars BlackSummit SelectNew Image LacrosseBig Peaks Lax
2:50pmGRIT DallasTeam TNTeam HLALiberty Lacrosse

Monday, June 25

TimeEdwards Field 1 (Turf) Game LinkEdwards Field 2 Game LinkEdwards Field 3  Game LinkEdwards Field 4 Game Link
VisitorHomeVisitorHomeVisitorHomeVisitorHome
9:00amStars BlueTenacity All AmericanTeam 180 BlackMN Lakers NavyTeam 410GRIT DallasStars BlackBig Peaks Lax
10:10amPuget Sound SelectLakeshoreTeam 180 YellowTeam TNTeam HLALes Diables Bleus
11:20amStars BlackMN Lakers WhiteTenacity PortlandHouston HeatHero's Liberty Lacrosse
12:30pmBig Peaks LaxSummit SelectTenacity All AmericanLakeshoreTeam 180 YellowGRIT Dallas
1:40pmMN Lakers WhiteNew Image LacrosseTenacity All AmericanPuget Sound Select
Movement from Pool Play to Brackets
Pool A                    -1st – 4th places are seeded 1-4 in Gold
Pool B                    -1st and 2nd place go to Gold, 3rd and 4th place go to Silver
Pool C                    -1st and 2nd place go to Gold, 3rd and 4th place go to Silver
Pool D                    -1st and 2nd place go to Silver, 3rd and 4th place go to Bronze
Pool E                    -1st and 2nd place go to Silver, 3rd, 4th, and 5th, place go to Bronze

Tuesday, June 26

Time Edwards Field 1 Turf Game Link Edwards Field 2 Game Link Edwards Field 3  Game Link Edwards Field 4 Game Link
VisitorHomeVisitorHomeVisitorHomeVisitorHome
8:30amG32nd Place B3rd Place AS12nd Place D3rd Place CG41st Place C2nd Place AB13rd Place D5th Place E
9:40amB24th Place D4th Place EG21st Place B4th Place AS24th Place B2nd Place E
10:50amG12nd Place C1st Place AS43rd Place B1st Place DS34th Place C1st Place EB3Winner B13rd Place E
12:00pmG8Winner G3Winner G4S7Winner S1Winner S2G6Loser G3Loser G4S5Loser S1Loser S2
1:10pmG7Winner G1Winner G2S8Winner S3Winner S4B4Loser B2Loser B3
2:20pmS6Loser S3Loser S4G5Loser G1Loser G2B5Winner B2Winner B4

Wednesday, June 27

Time Edwards Field 1 Turf Game Link Edwards Field 2 Game Link Edwards Field 3  Game Link Edwards Field 4 Game Link
VisitorHomeVisitorHomeVisitorHomeVisitorHome
8:00amG11Loser G7Loser G8S10Winner S5Winner S6S9Loser S5Loser S6G9Loser G5Loser G6
9:00amGold Championship (G12)Winner G7Winner G8S11Loser S7Loser S8B6Loser B5Loser B1Bronze Championship (B7)Winner B3Winner B5
10:00amSilver Championship (S12)Winner S7Winner S8G10Winner G5Winner G6